اخبار گاندو > گردشگری ایران > راه جذب گردشگران خارجی به اردبیل

راه جذب گردشگران خارجی به اردبیل

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل توجه به مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، اکوتوریسم و امور عشایری را ساده‌ترین راه خروج استان از مقصد گردشگری ارزان‌قیمت و جذب گردشگران خارجی عنوان کرد.

«کریم حاجی‌زاده» در نشست صمیمانه با سرمایه‌گذاران که به منظور تبیین اهداف و سیاست‌های این اداره کل در برنامه ششم توسعه کشور برگزار شد، گفت: موضوع تبیین اقتصاد مقاومتی و رابطه آن با صنعت گردشگری در سیاست‌های کلی دولت و حاکمیت به صورت جدی مطرح است که آگاهی از آن برای هر سرمایه‌گذار حوزه گردشگری ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه مبنای سیاست گذاری‌های صنعت گردشگری، عمدتا آمار است و برنامه‌ریزی‌های سرمایه‌گذار باید بر مبنای این آمار واقعی طراحی و اجرا شود، افزود: با نگاه به آمار ایران، رشد عمومی صنعت گردشگری یا تعداد سفر در این کشور با شتاب مشخصی در حال افزایش است.

حاجی‌زاده با اشاره به بالا بودن متوسط رشد تعداد مسافران استان اردبیل از میانگین کشوری، تصریح کرد: ارزیابی این رشد عددی گردشگری استان با آمارها و استانداردهای جهانی مبنی بر میزان تولید ثروت و ایجاد اشتغال، نشان می‌دهد که این استان تبدیل به مقصد سفرهای ارزان قیمت شده است و گردشگران ورودی به این استان بیش از تولید، توزیع ثروت می‌کنند.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت جلوگیری از گرایش گردشگری استان به مقصد سفرهای ارزان‌قیمت از طریق ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای جذب گردشگران خارجی لوکس و پردرآمد، گفت: در این راستا توجه به مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی و اکوتوریسم و در زیرمجموعه آن امور عشایری، ساده‌ترین راه برای خروج استان از مقصد گردشگری ارزان‌قیمت و جذب گردشگران خارجی پردرآمد، دیده شده است.

این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد: مراکز آب درمانی‌های استان نیز بیشتر مورد توجه گردشگران داخلی است و سرمایه‌گذاران این بخش نیز باید سلیقه مشتری‌های داخلی را در برنامه‌های خود مدنظر قرار دهند.

نگاه به گردشگری از روزن ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغال

معاون سرمایه‌گذاری و تأمین منابع این اداره‌کل نیز در مورد راهبردهای توسعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در برنامه ششم توسعه کشور سخن گفت و توسعه اقتصادی کشور را در گروی افزایش ظرفیت‌های تولیدی اعم از ظرفیت‌های فیزیکی، انسانی و اجتماعی عنوان کرد و افزود: اهداف توسعه اقتصادی نیز بر روی مباحثی چون افزایش ثروت، رفاه مردم جامعه و ریشه‌کنی فقر، ایجاد اشتغال و توسعه پایدار متمرکز شده است.

عسگرسنگی اضافه کرد: با نگاه به بخش‌های مختلف اقتصادی صنعت، خدمات و کشاورزی می‌توان متوجه شد که در کشورهای توسعه یافته، بخش خدمات در اقتصاد آنها از سایر بخش‌ها رشد و قوت بیشتری یافته و این در حالیست که اقتصاد استان ما برخلاف این تفکر، بیشتر بر بخش توسعه کشاورزی و صنعت تکیه کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز بخش غالب اقتصاد جهانی را خدمات تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: نزدیک به 70 درصد تولید ناخالص ملی و بیش از 60 درصد فرصت‌های اشتغال در کشورهای پیشرفته از بخش خدمات تأمین می‌شود.

عسگرسنگی سهم بخش‌های اقتصادی در تولید ناخالص داخلی ایران را 10 درصد برای کشاورزی، 44 درصد برای صنعت و 46 درصد برای خدمات در مقایسه با چهار کشور ترکیه، کره جنوبی، آمریکا و فرانسه برشمرد و گفت: کشور فرانسه به عنوان مقصد گردشگری برتر دنیا با 79 درصد صاحب بالاترین سهم در بخش خدمات اقتصادی در تولید ناخالص داخلی است.

به گفته این مقام مسئول، در کشورهای ترکیه و آمریکا به ترتیب 9.2 و 6.3 درصد بخش خدمات را فعالیت‌های هتل و رستوران به خود اختصاص می‌دهد؛ در حالیکه همین سهم برای ایران 2.3 درصد است و در استان اردبیل این رقم به میانگین کشور نیز نمی‌رسد و علی‌رغم گردشگرپذیری استان، به علت کم هزینه بودن گردشگران استان اردبیل در حدود 2 درصد است.

وی از جمله مزیت‌های گردشگری استان به مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، سبلان به عنوان یکی از هفت قطب گردشگری کشور، توانمندی‌های گردشگری زمستانی استان، اقلیم مناسب و تنوع آب و هوایی، داشتن مرز مشترک با جمهوری آذربایجان و ظرفیت گردشگری سلامت، جاذبه‌های فرهنگ عشایری، صنایع دستی متنوع و قابل عرضه در سطح بین‌المللی و تاسیسات متنوع گردشگری از نظر اقامت، آب درمانی و تفریحی اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر میراث فرهنگی و اکوتوریست دو مزیت ویژه گردشگری استان اردبیل است که در سایر استان ها و حتی کشورهای رقیب مشابه آن وجود ندارد.

این مقام مسئول در پایان از جمله راهبردهای توسعه معاونت سرمایه گذاری به تهیه پکیچ‌های سرمایه گذاری برای معرفی قابلیت‌های بخش گردشگری به سرمایه گذاران داخلی و خارجی، تشویق و حمایت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری، پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران بخش، بررسی و بازنگری فرآیند سرمایه گذاری در بخش گردشگری به منظور تسهیل مقررات، جلب مشارکت، همراهی و تقویت هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای تکمیل زیر ساخت‌های توسعه گردشگری در شهرستان‌ها و توجه به مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هدف برای توسعه و سرمایه گذاری اشاره کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این جلسه اقتصاد مقاومتی را اقتصادی خود اتکاء توصیف و بر سرمایه گذاری در بخش‌های تولیدی خود اتکای استان در راستای اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

محمد حسن‌زاده با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های توسعه بخش گردشگری خود اتکائی است که هم راستا با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، افزود: در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به تفاوت مفاهیم حمایت از تولید و تولیدکننده اشاره شده و بر حمایت از تولید بیش از تولیدکننده تأکید شده است.

او گفت: تمام ویژگی‌های گردشگری سلامت به لحاظ خصوصی محور بودن خدمات آن، خارج کردن گردشگری از فصلی بودن و افزایش ماندگاری مسافران در استان سازگاری فوق العاده ای با اقتصاد مقاومتی دارد. در واقع اقتصاد مقاومتی به بخش هایی تأکید می‌کند که دارای پتانسیل داخلی است.

 

منبع: ایسنا

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 7 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای این هفته
    توری برای نمایش وجود ندارد.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.