اخبار گاندو > گردشگری ایران > سومین جشنواره لاله‌های واژگون در خراسان‌ شمالی برگزار می‌شود

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌ شمالی گفت: سومین جشنواره لاله‌های واژگون در این استان برگزار می‌شود.

قدیر افروند می گوید: این جشنواره طی هفته جاری در منطقه خمبی شهرستان گرمه برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این گونه از جشنواره‌ها معرفی بخش‌های گردشگری این استان است.

افروند اظهار کرد: علاوه بر سخنرانی مسئولان، اجرای برنامه‌های شاد و ارائه غذاهای سنتی نیز برگزار خواهد شد.

لاله واژگون یا لاله نگونسار، گیاهی با گل‌های بسیار زیبا از خانواده سوسن است. رنگ‌های این گل اکثرا قرمز ، نارنجی و زرد می‌باشد که نوع زرد رنگ آن کمیاب‌تر از انواع دیگر است. گل‌دهی لاله‌های واژگون همراه با گرم شدن هوا و آمدن فصل بهار است و هر ساله هزاران نفر از مردم علاقه مند را از نقاط دور و نزدیک به سوی خود جلب می‌کند.

منطقه خمبی و سرای شهرستان گرمه واقع در خراسان‌ شمالی یکی از مناطق کوهستانی است که دارای دشت وسیعی(حدود 10هکتار) از لاله‌های واژگون زرد رنگ است به طوریکه این منطقه به عنوان ذخیره‌گاه ژنتیکی لاله واژگون معرفی شد.

با گرم شدن هوا این گل‌ها نیز شکفته می‌شوند بطوریکه با روییده شدن آن‌ها پهنه‌ای از زمین رنگ زرد را به خود می‌گیرد و هر گردشگر و شخص محلی را برای سپری کردن ساعاتی از روز وسوسه می کند.

علاوه بر آن علاوه بر منطقه خمبی، قسمت‌های غربی کوه آلاداغ، منطقه جوزک، کوه پلنگ و بزداغی در مانه و سملقان، کوه بهار و سالوک در جاجرم، قسمت‌هایی از کوه اسدلی در بجنورد و کوه تکل قز در نوار مرزی راز و جرگلان نیز محل رویشگاه این گل است.

در سیاست‌های بهره‌برداری، لاله واژگون خراسان‌ شمالی جزء گیاهان ممنوع‌ البرداشت معرفی شده است و این گل علاوه بر ارزش تفرجگاهی و ایجاد چشم‌انداز قابل توجه، برای حفظ پوشش گیاهی و تامین علوفه خوراک دام نقش داشته و دارای ارزش دارویی نیز است.

 

منبع: ایسنا

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 2 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای این هفته
    توری برای نمایش وجود ندارد.
تورهای هفته بعد
    توری برای نمایش وجود ندارد.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.