اخبار گاندو > محیط زیست > تراز سطح دریاچه ارومیه به بالاترین سطح خود رسید | افزایش 31 سانتی‌متری سطح آب

نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان‌شرقی با تشریح جزئیات اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: تراز دریاچه ارومیه به 1270.99 رسید که از زمان خشک شدن دریاچه ارومیه تاکنون این تراز برای نخستین‌بار است که ثبت می‌شود.

 

خلیل ساعی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به بارندگی‌های اخیر و نزولات آسمانی و نقش دستگاه‌های اجرایی در هدایت این آبها به دریاچه ارومیه اظهار داشت: بالاخره توانستیم با همکاری مردم و مسئولان دریاچه ارومیه را به وضعیت کنونی برسانیم.

وی افزود: امیدواریم این روند رو به افزایش ارتفاع آب را تا شهریور ماه امسال حفظ کنیم هر چند تابستان گرم سال گذشته موجب تبخیر حجم زیاد آب شد اما باید در سال‌جاری عمدتا به فکر جلوگیری از تبخیر باشیم و مطالعات آن را باید نهایی و عملیاتی کنیم.

این مسئول اضافه کرد: هرچند برداشت غیرمجاز آب کماکان به قوت خود باقی است، اما تمهیدات لازم از طرف دستگاه مجری صورت می‌گیرد.

نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان‌شرقی، افزایش سطح آب را نسبت به مشابه سال گذشته 31 سانتی‌متر خواند و گفت: روز به روز بر وسعت دریاچه افزوده می‌شود و وسعت این دریاچه اکنون 2 هزار و 800 کیلومتر مربع است.

وی ادامه داد: آب فعلی دریاچه ارومیه نیز از سوی سازمان‌های متولی در حدود 3 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب اعلام شده است که این حجم آب در پایان شهریورماه سال گذشته یک میلیارد و 570 میلیون متر مکعب بود که در 7 ماه گذشته میزان افزایش حجم آب تقریباً یک میلیارد و 870 میلیون متر مکعب بوده است.

ساعی تبیین کرد: از جمله اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌توان به رهاسازی از پشت سدها، لایروبی مسیل‌های منتهی به دریاچه، اتصال زرینه به سیمینه عنوان کرد.

 

منبع: فارس نیوز

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 1 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای این هفته
    توری برای نمایش وجود ندارد.
تورهای هفته بعد
    توری برای نمایش وجود ندارد.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.