اخبار گاندو > گردشگری ایران > معماری سنگی مربوط به ادوار تاریخی اشکانی، ساسانی و اسلامی در گیلان

مسئول مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: شواهدی از آثار تدفین و معماری سنگی مربوط به دوره های تاریخی اشکانی، ساسانی و اسلامی در کاوش محوطه گورستانی مناطق کوهستانی بخش رانکوه از توابع شهرستان املش به دست آمده است.

ولی جهانی روز چهارشنبه افزود: مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن در شیرچاک از مناطق کوهستانی بخش رانکوه شهرستان املش در حال انجام است.

وی اظهار کرد: این مطالعات با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور با هدف نجات بخشی آثار فرهنگی و به ‌صورت کاوش اضطراری تا پایان خردادماه سالجاری ادامه دارد.

جهانی تصریح کرد: در این فصل از مطالعات، تیمی از کارشناسان باستان شناسی، انسان شناسی زیستی، گیاه باستان شناس، جانور شناس و زمین شناس کار مطالعات علمی در این مجموعه باستانی را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به شناسایی این محوطه باستانی در سال 92 خاطرنشان کرد: نخستین فصل از پژوهش‌های میدانی این محوطه در تابستان سال 93 و با هدف تعیین حریم مجموعه باستانی انجام گرفت.

سرپرست تیم باستان‌شناسی مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش با تأکید بر اینکه با کاوش در این محوطه شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی مربوط به ادوار تاریخی اشکانی، ساسانی و اسلامی به‌دست آمده، گفت: تعداد 14 گور با دربر داشتن آثاری از تدفین به سبک چاله ای و گورهای دخمه‌ای که به احتمال مربوط به دوره پارتی و ساسانی است، توسط پنج کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی‌ترین بخش این مجموعه باستانی مورد شناسایی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در بخش مسکونی - استقراری در ضلع شمالی مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش، شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی مشاهده شده ، افزود: اظهار نظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و مشخص شدن نتایج تاریخ‌گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است.

جهانی در پایان تصریح کرد: این کاوش در مجموعه باستانی لیارسنگ بن شیرچاک املش برای اولین بار پس از 113 سال کاوش‌های علمی در گورستان بر روی گورهای چاله تدفینی با همان سبک 1700 سال قبل انجام می شود که با توجه به گستردگی گورستان لیارسنگ بن و نبود امکان حفاظت از آن، احتمال تمدید کاوش وجود دارد.

شهرستان املش در 70 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

 

منبع: ایرنا

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 9 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای این هفته
    توری برای نمایش وجود ندارد.
تورهای هفته بعد
    توری برای نمایش وجود ندارد.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.