اخبار گاندو > محیط زیست > 40 درصد اکسیژن کشور در زاگرس تولید می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، مهرداد فتحی بیرانوند عصر امروز در نشست شورای اداری لرستان که با حضور معاون رئیس جمهور در خرم‌آباد برگزار شد، گفت: بدون شک استان لرستان پایتخت طبیعی کشور است که با 28 هزار و 360 کیلومتر مربع و داشتن تنوع زیستی فراوان و ارتفاع بین 300 متر تا 4000 هزار متر در نواحی مختلف و داشتن 2450 کیلومتر رودخانه و 10 درصد جنگل‌های کشور یک ایران کوچک محسوب می‌شود که ظرفیت‌های بسیاری در خود دارد.

 

وی ادامه داد: 25 درصد از تنوع زیستی کشور در استان لرستان وجود دارد و علاوه بر آن در لرستان 250 غار، 11 تالاب و 35 قله بالای 3500 متر قرار گرفته که در کنار دیگر ظرفیت‌ها آن را به یک استان چهار فصل تبدیل کرده است.

 

مدیرکل محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: بیش از یک میلیون و 200 هزار هکتار جنگل بلوط در استان لرستان وجود دارد که 560 هزار هکتار آن در معرض هجوم آفات و خشکیدگی قرار گرفته است و در مجموع 40 درصد اکسیژن کشور با میزان 50 میلیارد متر مکعب در جنگل‌های بلوط زاگرس تولید می‌شود و لازم است که بحث حفاظت از جنگل‌های بلوط در دستور کار قرار بگیرد، چرا که اهمیت بسیار زیادی دارند.

 

فتحی بیرانوند اضافه کرد: علاوه بر بحث خشک‌سالی و کمبود منابع آبی بحث ریزگردها نیز از دیگر معضلاتی است که علاوه بر آلودگی هوا و به خطر انداختن سلامت جامعه تاثیر بسیار مخربی در نابودی جنگل‌ها دارد که با توجه با اینکه منبع این ریزگردها خارج از کشور است، دولت باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

 

وی متذکر شد: 15 درصد از وسعت آن ها جز مناطق حفاظت شده است که با توجه به گستردگی مناطق باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. این مسئول در پایان عنوان داشت: 25 درصد تنوع زیست محیطی کشور در لرستان هستند.

 

منبع: سازمان حفاظت محیط زیست

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 5 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.