اخبار گاندو > محیط زیست > زنده‌گیری پلنگ در خراسان شمالی

زنده‌گیری پلنگ در خراسان شمالی

یک پلنگ سالخورده که در روستای تازه قلعه در خراسان شمالی زنده‌گیری شده بود برای طی مراحل درمانی و بهبود شرایط جسمانی به کلینیک حیات وحش پارک پردیسان منتقل شد.

 

سیداصغر مطهری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در تشریح روند زنده‌گیری و انتقال این پلنگ گفت: از مرداد ماه امسال در روستای تازه قلعه از توابع شهرستان راز و جرگلان در خراسان شمالی، پلنگی بارها با حضور در روستا به چندین سگ محله و همچنین اهالی روستا حمله کرده بود که این امر باعث ایجاد ترس و وحشت در اهالی این روستا و روستاهای اطراف شده بود.

 

وی افزود: با اطلاع موضوع به محیط زیست استان توسط اهالی و با پیگیری و حضور فعالانه محیط‌بانان خراسان شمالی وهمکاری اهالی بارها این پلنگ با شلیک هوایی و روشن کردن آتش و دود باروت موفق شدند حیوان را از روستا فراری دهند، اما متاسفانه پلنگ دوباره به روستا بازمی‌گشت.

 

به گفته مطهری، اداره کل محیط زیست خراسان شمالی با هماهنگی ستاد سازمان حفاظت محیط زیست، از گروهی که تجربه موفق زنده‌گیری و نصب گردنبند ماهواره‌ای روی پلنگ‌ها را در پارک ملی تندوره داشتند، خواست برای زنده‌گیری این پلنگ اقدام کنند.

 

وی افزود: این گروه زنده‌گیری با مسئولیت آقای محمد صادق فرهادی‌نیا پس از حضو در منطقه و تحقیقات محلی و بررسی‌های لازم در سه نقطه تله‌گذاری کرد که پس از چهار روز کمین این پلنگ به دام افتاد و ما موفق به زنده‌گیری آن شدیم.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی ادامه داد: با انجام معاینات انجام شده برروی پلنگ توسط گروه دامپزشکی تهران به منطقه به سرپرستی دکتر ایمان معماریان مشخص شد پلنگ بیش از 12 سال سن و 60 کیلو وزن دارد و بخشی از دندان‌هایش را از دست داده و مابقی دندان‌هایش نیز سائیده شده است و لذا مشخص شد علت بازگشت پلنگ به حریم روستا نداشتن دندان مناسب و ناتوانی او در شکار بوده است .

 

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مطهری گفت: محیط زیست خراسان شمالی با هماهنگی ستاد سازمان تصمیم گرفتند باتوجه به اینکه امکان رهاسازی این پلنگ سالخورده در منطقه حفاظت شده دیگری وجود ندارد برای درمان و بهبود شرایط جسمانی، آن را به کلینیک حیات وحش پارک پردیسان منتقل کنند تا باقی مانده عمر خود را در اسارت بگذراند.

 

مطهری در پایان از همکاری فرماندار شهرستان، بخشدار، بهیار، بسیج روستا و همکاران خود در محیط زیست خراسان شمالی که در زنده‌گیری این پلنگ همکاری و مساعدت کردند تقدیر و تشکر کرد.

 

منبع: ایسنا

پایان خبر

 آیا این صفحه را می پسندید؟ 3 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.