اخبار گاندو > محیط زیست > شناسایی یک زیستگاه جدید سمندر لرستانی

به دنبال گزارشات مکرر اهالی بومی شهرستان اندیکا در استان خوزستان مبنی بر مشاهده سمندر لرستانی (امپراطور) در قسمتی از منطقه حفاظت شده شیمبار، محیط بانان این شهرستان به پایش محدوده اعلام شده پرداختند.

 

مسئول منطقه حفاظت شده شیمبار در این باره گفت: طی پایش و بازدیدی که توسط توسط مامورین از محدوده مذکور انجام شد، محیطبانان در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا تعدادی سمندر لرستانی را مشاهده نمودند.

 

وحید شالویی اظهار داشت: منطقه مذکور به لحاظ توپوگرافی کوهستانی بوده که دارای چشمه های متعدد آب شیرین می باشد و دارای کیفیت بسیار مناسبی می باشد.

 

وحید شالویی گفت: این منطقه دارای پوشش جنگلی و غالب درختان آن انبه، بلوط و بادام کوهی می باشد. تعداد سمندرهای مشاهده و شمارش شده توسط محیط بانان ۴۰ عدد بوده است اما بر اساس اظهارات افراد محلی احتمال حضور این گونه نادر در سایر چشمه های منطقه نیز زیاد می باشد.

 

نتیجه بیومتری طول بدن سمندرهای مشاهده شده بین ۱۰ الی ۱۳ سانتی متر بوده است.

 

سمندر لرستانی نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط محققی به نام kaiser در شمال منطقه شهبازان استان لرستان یافت شد.

 

سمندر لرستانی (neurergus kaiseri) یکی از زیباترین گونه های سمندر بوده و جزو خزانه ژنتیکی با ارزش فون دوزیستان ایران به شمار می رود.

 

سمندر لرستانی به علت ارزش بالا و وضعیت حفاظتی خطرناک، در سال ۱۳۸۹ در پانزدهمین نشست متعهدین کنوانسیون تجارت جهانی گونه های در معرض خطر انقراض (سایتس) و به پیشنهاد ایران در ضمیمه شماره یک کنوانسیون گنجانده شد و تجارت جهانی آن ممنوع می باشد.

 

سمندر لرستانی از گونه های کمیاب و در لیست سرخ گونه های در معرض انقراض اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN Red List) قرار دارد. این‌ گونه آندمیک ایران بوده و تنها در خاک استان لرستان و شمال خوزستان یافت می‌شود.

 

همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن این گونه از زیستگاه اصلی آن می نمایند تا با انتقال به سایر مناطق به عنوان یک گونه تزئینی در کنار ماهی های زینتی به فروش رسانند.

 

خشک شدن و تخریب بسیاری از چشمه ای طبیعی به علاوه زنده گیری و خارج نمودن سمندر لرستانی از زیستگاه اصلی جهت فروش به عنوان گونه زینتی منجر به کاهش شدید جمعیت این گونه ارزشمند شده و نسل آن را تا مرز انقراض پیش برده است.

منبع: iew.ir

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 4 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.