اخبار گاندو > محیط زیست > واگذاری هر وجب از آشوراده برای گردشگری خیانت به میراث طبیعی

نرگس روحانی عضو انجمن ارزیابی زیست محیطی دانشگاه تهران واگذاری هروجب از منطقه آشوراده به سازمان گردشگری را برای احداث تاسیسات و تسهیل رفت و آمد به این جزیره خیانت به میراث طبیعی و فاجعه ای غیر قابل جبران می داند و می گوید: آشوراده را بیشتر از همه، قدمت تاریخی ای که دارد مهم ساخته؛ چرا که جزیره ای با این قدمت در کل دریای مازندران بی نظیر است.

 

به گفته وی، این جزیره از دیر باز مورد طمع بسیاری بوده، روزگاری توسط صفوی ها به شکارگاه تبدیل شده بود و زمانی به اشغال روسها در آمده تا آنجا که سی سال آشوراده به بهانه سرکوب ترکمن ها در اختیار روس ها بود ، لیانازوف صاحب امتیاز شیلات شمال در آن سال ها همه کاره آشوراده بود اما  بالاخره، با سقوط تزاریسم،  شوروی از حاکمیت آشوراده چشم پوشیدو دقیقا در سال  1310  ه .ق  اتحاد جماهیر شوروی سابق جزیره آشوراده را به ایران باز گرداند.

 

این عضو انجمن ارزابی زیست محیطی دانشگاه تهران  با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد بین المللی جزیره آشوراده اظهار داشت: این جزیره بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله  محسوب می شود که از سال  1354  بعنوان ذخیره گاه زیست کره در فهرست یونسکو ثبت شد و این در حالی است است که در روی کره زمین تنها چند منطقه خاص زیست کره داریم که به خاطر بالا بودن کمیت ارزشی  چنین عنوانی گرفته اند.

 

روحانی تصریح کرد: ویژگی دیگر این جزیره وجود ماهی ازون برون یکی از نادرترین ماهی های خاویاری است که در دریای مازندران در دل آشوراده جای دارد و یکی از پنج گونه ماهیان خاویار ممتاز جهان و نیز از کوچکترین ماهیان خاویاری خزر نیز محسوب می شود. این گونه که حاوی خاویار یعنی گرانترین غذای دنیا ( کیلیوئی5 / 2 میلیون تومان ) است  بین 14  تا  17  سالگی بالغ می شود یعنی به عبارتی برای بدست آوردن بهترین خاویار دنیا از این ماهی باید  حداقل  16  سال صبر کرد که خود بر ارزشمند بودن زیستگاه آن تأکید می کند.

 

وی افزود: ماهی کپور و ماهی کلمه کلی نیز تنها زیستگاهشان همین نیزارها و بوته زارهای منطقه آشوراده است و  ماهی اوزون برون نیز با تغذیه از این ماهی های  بی نظیر به زندگی خود ادامه می دهد.

 

این فعال محیط زیست یادآور شد: بخشی از آشوراده در دنباله خلیج گرگان که به تالاب بین المللی گمیشان منتهی می شود  جزو اولین سایت کنوانسیون رامسر که معاهده ای جهانی برای حفاظت از تالاب ها و پرندگان مهاجر است و این معاهده در سال 1971 میلادی برابر با 1349 خورشیدی به تصویب رسید. بنابراین منطقه میانکاله و آشوراده نخستین سایت جهان است  و زیستگاه پرندگان مهاجر و سایت پرنده نگری بین المللی محسوب می شود.

 

روحانی تأکید کرد: همچنین فوک خزری این ناحیه جزء نادرترین گونه های جانوری شناخته شده در روی کره زمین است و در حقیقت تنها پستاندار خونگرم و شناگر دریای مازندران است که میتواند وضعیت این دریاچه بسته جهان یعنی دریای مازندران را از نظر آلودگی و حفاظتی مشخص کند.

 

به گفته وی، چند سالی  است  که در منتهی الیه شمال جزیره آشوراده مکانی جهت تیمار فوک های آسیب دیده  ایجاد شده که انجمن نجات فوک ها با کمک دکتر لنی هات که عضو IUCN است همراه با آموزش و تشویق صیادان به رهاسازی فوک های گرفتار تورها به بقای تنها پستاندار خونگرم دریای مازندران کمک می کنند . فوک ها از نظر دیرین شناسی به نسل سوم زمین شناسی باز می گردند. وضعیت این جانور به حدی در مازندران وخیم است که در فهرست قرمز گونه های آسیب پذیر اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت IUCN   قرار دارد.

 

به اعتقاد عضو انجمن ارزیابی زیست محیطی دانشگاه تهران، تمام ویژگی های نام برده شده حکایت از ارزش اقتصادی اکولوژیکی بسیار بالای  آشوراده  در روی کره زمین است .

 

روحانی اظهار داشت: بر اساس مطالعات اکولوژیکی که در سال 85 در این منطقه انجام شد این منطقه زیست بومی حساس و شکننده اعلام شده و این بدین معناست که آشوراده  تنها برای مطالعات و پژوهش های علمی و پرنده نگری ظرفیت استفاده دارد.

 

وی  احداث هتل 20 طبقه، رستوران، زمین گلف و تنیس و ... را عامل بر هم زدن  آرامش و امنیت آشوراده دانست و گفت: با این روند تمام ارزش های اکولوژیکی این جزیره  به مشتی آهن و جمعیت و سرو صدا تبدیل می شود و دقیقا همان بلایی که جزایر ابوموسی و هندورابی به آن دچار شدند  بر سر آشوراده هم خواهد آمد.

 

عضو انجمن ارزایابی زیست محیطی دانشگاه تهران  با طرح این پرسش از مسئولان محیط زست که در حال حاضر چند نفر از افراد محلی جزایر ابوموسی و هندورابی در تاسیسات مستقر در این جزایر به کار گمارده شده اند گفت: از مسولان گردشگری و میراث فرهنگی باید پرسید آیا حاضرند موزه ایران باستان را با آن همه ارزش های تاریخی بی نظیر به مسافرخانه و متل تبدیل کنند!؟

 

روحانی معتقد است: واگذاری هر وجب از منطقه حساس آشوراده  به سازمان گردشگری برای احداث هرگونه تاسیسات و رفت و آمد خیانت به میراث طبیعی کشور فاجعه ای غیر قابل جبران است.

 

به گفته وی، به موجب ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست سازمان محیط زیست  تنها قائم مقام  قانونی دولت در مناطق چهار گانه است و حق واگذاری این مناطق را ندارد .

 

این فعال محیط زیست در پایان از رئیس جمهور درخواست کرد مانع از تکرار اشتباهات گذشته در حوزه محیط زیست شود و افزود: استادان محیط زیست و اکولوژی یک صدا از شما می خواهند که آشوراده به عنوان پناهگاه حیات وحش باقی بماند.

 

منبع: mehrnews

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 3 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای این هفته
تورهای هفته بعد
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.