اخبار گاندو > محیط زیست > آخرین وضعیت دریاچه ارومیه تخصیص 40 میلیارد تومان دربودجه 94

معاون امور تالاب‌های دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست از پیش بینی 40 میلیارد بوجه در حوزه محیط زیست خبر داد.

 

مسعود باقرزاده کریمی افزود: در حال حاضر 1500 کیلومتر مربع از وسعت آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه و قرار می‌گیرد خاطرنشان کرده بود که عمده مصرف‌کنندگان این حجم آب، کشاورزان منطقه هستند.

 

وی در خصوص آخرین وضعیت تالاب دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر دریاچه ارومیه و 2میلیارد مکعب نسبت به کم ترین وضعیت که از نظر مساحت 600کیلومتر مربع و حجم 500 میلیون متر مکعب افزایش داشته است.

 

وی در خصوص افزایش بارش در این منطقه گفت: بارش در این دوره نسبت به میانگین بارندگی کمی افزایش داشته است و پیش بینی می‌شود در بهار و تابستان سال آینده بیش از نرمال است.

 

دریاچه ارومیه به عنوان بیستمین دریاچه بزرگ جهان با مساحتی حدود 483 هزار هکتار یکی از مهمترین و با ارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی و بزرگترین دریاچه داخلی ایران به شمار می‌آید که از سال 1354 در فهرست کنوانسیون حفاظت از تالاب ها (رامسر) ثبت شده است. دریاچه ارومیه و جزایر متعدد آن به لحاظ ویژگی‌های منحصر به فرد اکولوژیکی از سال 1346 به عنوان منطقه حفاظت شده و از سال 1349 به عنوان پارک ملی مورد حفاظت قرار گرفته است.

 

این دریاچه از سال 1354 به عنوان ذخیره‌گاه بیوسفر در برنامه انسان و کره مسکون سازمان یونسکو معرفی و در آن ثبت شده است و در سال 1354 دریاچه ارومیه و تعدادی از دریاچه‌های آب شیرین جنوبی آن به علت دارا بودن معیارهای جهانی کنوانسیون حفاظت از تالاب ها (رامسر 1971) در لیست تالاب‌های کنوانسیون قرار گرفته است و هم اکنون به دلیل مشکلات زیست محیطی در لیست فهرست تالاب‌های در معرض تغییرات شدید اکولوژیکی این کنوانسیون جهانی قرار دارد.

 

منبع: ایسنا

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 15 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.