اخبار گاندو > گردشگری ایران > بقایای پارینه سنگی در لرستان کشف شد

بقایای پارینه سنگی در لرستان کشف شد

سرپرست گروه باستان شناسی محوطه غار کلدر لرستان گفت: فصل نخست کاوش باستان شناختی هیات ایرانی-اسپانیایی در غار کلدر سفیدکوه خرم آباد بعد از 2ماه تلاش به کشف بقایای بسیار ارزشمند از دوران پارینه سنگی میانی و جدید انجامید.

 

بهروز بازگیر افزود: در این طرح که با همکاری متخصصینی از دانشگاه ینا (Jena) آلمان و لیژ (Liege) بلژیک و دانشجویان دانشگاه های تربیت مدرس، مازندران، فردوسی مشهد و شوشتر انجام گرفت، اعضای هیات موفق شدند بقایای بسیاری از فعالیت های انسان عصر سنگ را در لایه های فرهنگی شامل دست افزارهای سنگی و بقایای جانوری کشف کنند.

 

وی اظهار داشت: از دستاوردهای این تیم می توان به کشف لایه های متوالی از هر دو دوره پارینه سنگی میانه و جدید اشاره کرد.

 

این باستان شناس ادامه داد: دست افزارهای سنگی کشف شده از لایه های بسیار سخت این محوطه که عموما با قلم و چکش سنگین استخراج شدند شامل سرپیکان ها، خراشنده های جانبی و انتهایی و سنگ مادرهای منتسب به صنعت لوالوا، موستری و تیغه ها و ریزتیغه ها است.

 

به گفته بازگیر، صنعت لوالوا نوعی از ضربه به سنگ با روش خاص مختص انسان های نئاندرتال و صنعت اوریگناسی- برادوستی به روش ابزارسازی انسان همو ساپین بوده که از ویژگیهای آن تاکید بیشتر بر روی تولیدتیغه و ریز تیغه است.

 

موستری (Mousterian ) نامی است که باستان شناسان به مجموع صنعت های ساختن ابزار سنگی در عصر پارینه سنگی میانه داده اند.

 

این باستان شناس افزود: مطالعه بقایای جانوری در دوران پارینه سنگی از اهمیت فراوانی برخوردار است و باستان جانورشناسی از شاخه های باستان زیست بوم شناسی است که نقش بسزایی در آگاهی یافتن از بقایای گونه های جانوری از نهشته های باستانی دارد.

 

بازگیر اظهار داشت: بخش دیگری از مطالعات دوران پارینه سنگی مبتنی بر نحوه کاربری دست افزارهای سنگی توسط انسان دوران سنگ است و در این مطالعات آثار برجای مانده بر روی دست افزارها از جمله خراش ها، صیقل ها، شکستگی لبه ها و ریزبرجای مانده ها از مواد آلی و غیرآلی که دست افزارها در تماس با آنها مورد استفاده قرار می گرفتند، آزمایش و شناسایی می شوند.

 

به گفته وی، این کاوش که توسط هیات مشترک ایرانی-اسپانیایی به سرپرستی بهروز بازگیر و آندریو اویه (Andreuolle) از موسسه دیرین بوم شناسی و تکامل اجتماعی بشر ایالت کاتالونیای اسپانیا و مژگان جایز از پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت، پژوهشی است که در قالب بخشی از تفاهم نامه پژوهشگاه میراث فرهنگی، و گردشگری با موسسه دیرین بوم شناسی و تکامل اجتماعی بشر ایالت کاتالونیای اسپانیا انجام گرفت.

 

منبع: ایرنا

پایان خبرآیا این صفحه را می پسندید؟ 15 نفر این مطلب را پسندیده اند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
لطفا فقط در مورد همین مطلب، نظر دهید.
نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.

برای مشاهده جزئیات کامل تورها، روی عناوین تورها کلیک کنید.
تورهای سفارشی و اختصاصی
گروه گردشگری گاندو برای دوستانی که خواهان سفرهای خصوصی خانوادگی، دوستانه و ... هستند، تورهای متفاوت و متنوعی را مطابق با میل آن ها برگزار می کند.